Pigmentové skvrny

0

Léto je na konci a vzpomínky na něj jsou čerstvé. Bohužel, některým z nás zůstaly památky v podobě neestetických pigmentových skvrn.

Zbarvení pokožky je podmíněno tloušťkou, prokrvením, promaštění, ale zejména množstvím kožního barviva, tedy melaninu v pokožce. Zmíněný melanin je tmavý ochranný pigment, který produkuje kůže. Působí jako ochrana před UV paprsky, kouřem, znečištěným ovzduším nebo alergickou reakcí. Poměr dvou druhů tohoto pigmentu: pravého a červeného, určuje přirozenou barvu pleti. Při jeho zvýšené produkci se na kůži objevují nežádoucí tmavé flíčky – pigmentové skvrny.

Proč trápí právě vás?

Pigmentové skvrny způsobují různé faktory. Mezi nejběžnější patří delší pobyt na slunci, v soláriu, podcenění opalovacích krémů nebo jiného ochranného faktoru, díky čemuž se postupně začnou tvořit malé oválné fleky. Podráždění pokožky způsobené přecitlivělostí na světlo, přehnané čištění kůže, jizvení po akné, některé vůně, nedostatek vitamínů, popálení či spálení sluncem. Odborníci varují, že takzvané stařecké skvrny postihují více než ¾ lidí nad 50 let, bez ohledu na typ pleti. Hlavně ženám, které procházejí hormonálními změnami vznikají náhle, ale bohužel mizí až po několika měsících, ba dokonce letech. Také se však může stát, že se jim nevyhnal ani striktní prevencí, protože opravdu špatnou zprávou je, že tento kožní problém bývá, bohužel, geneticky vrozený.

Tato neestetická záležitost nám způsobuje mnoho problémů , nejen kvůli kráse , ale hlavně našemu zdraví , které začínají ohrožovat pokud se rapidně zvětšují, mění tvar na nesymetrický , nezachovávají stejný odstín nebo se na nich objeví uzlíky , oděrky či v nejhorším případě krvácení .

Jak bojovat s pigmentovými skvrnami?

No nemusíte se bát , protože bojovat s nimi se dá. Pokud se pigment uložen v povrchových vrstvách kůže , mohou pomoci krémy na bělení pokožky . Krém se může aplikovat po dobu 3 – 6 měsíců , dokud skvrny nezbledne . Ideální je začít s léčbou právě v těchto podzimních a zimních období. Pokud nemáte čas a prostředky na pravidelné navštěvování kosmetických salonů , vyzkoušejte galvanickou terapii , která je bezbolestná a nevyžaduje rekonvalescenci . Pomocí záporných iontů může redukovat a odstranit pigmentové skvrny uložené hlouběji pod povrchem . Laserové ošetření se provádějí ve specializovaných pracovištích , kde paprsek obrovskou energií zasáhne pigment , který se následně roztříští na mikroskopické částečky , které jsou postupně z tebe odplavovány . Je však nutné počítat s několika sezeními . Mezi moderní metody patří pulzní světlo , kde intenzivní světelný impuls v kůži obsahující pigment díky tepelné energii zničí pigmentové skvrny . Nejlépe působí v horních vrstvách . Po proceduře nejdříve ztmavnou , může se objevit mírné zarudnutí nebo hnědý povlak. Po 8 až 14 dnech skvrny začínají blednout . Chemický peeling je vhodný zejména v případě hyperpigmentace způsobené hormonálními změnami . Princip je ve sloupání staré vrstvy pokožky pomocí regeneračních roztoků. Po ošetření jemným povrchovým peelingem je pleť přibližně hodinu zarudlá . Při hloubkovém peelingu plochy nejprve zhnědnou , později se začnou olupovat .

Bohužel , jak samy vidíme , i přes pokrokům moderní dermatologické medicíny je stále odstranění pigmentových skvrn velmi náročný a zdlouhavý proces .

Autor

Komentáře k článku