Aromaterapie patří k druhům alternativní medicíny, jež využívá rostlinné těkavé látky a další vonné složky za účelem změny nálady, povzbuzení mysli a podpoře psychického i fyzického zdraví. Vůně jsou lidským mozkem přijímány a vyhodnocovány ze všech našich vjemů nejrychleji.
Čichové nervy jsou propojeny s tou částí mozku, která je klíčová pro spouštění emocionálních reakcí, jako je radost, zlost, žal, pocit štěstí, náklonnost, ale i sexuální a erotické naladění. Mozek na vůně reaguje a vyvolává příjemné impulsy i dlouhodobě. S čichovými nervy je dokonce úzce spojená také intelektuální a analytická část mozku.
Při výběru správné vůně dejte na svůj nos
Čich představuje zároveň i varovnou funkci. V říši rostlinných vůní nalezneme vůně líbivé a příjemné i krajně nepříjemné. Při výběrů olejů pro aromaterapii si vždy vybírejte podle svého rádce – čichu. Mimo to molekuly silic vstupují vdechnutím do plic, a odtud následně do celého těla. Aromaterapie znamená doslovně léčbu pomocí vůně. Slovo aroma značí vůně a terapie léčbu. Aromaterapie si vzala za své navozovat příjemné pocity a zlepšovat fyzický i psychický stav člověka díky koncentrovaným rostlinným výtažkům – éterickým olejům, působícím na nervový systém.
Aromaterapie není žádnou novinkou
Určitý druh aromaterapie využíval již před 5 tisíci lety Imhotep v Egyptě. Ve starověku patřila k vyhledávaným kombinace masáže a aromatických olejů. Vonné složky bylin byly využívány už i keltskými druidy, kteří jimi vykuřovali obydlí jako zdravotní prevenci a léčbu. Moderní aromaterapie, při níž se využívá esenciálních olejů, vznikla přibližně v 16. století. S čím vším aromaterapie pomáhá? Zlepšuje náladu, bojuje s nespavostí, stresem, proti úzkosti, podporuje vitalitu a energii, zlepšuje erotický život, navozuje hlubokou relaxaci. Tu a tam by si aromaterapii měl dopřát úplně každý. Neskutečně si při ní nabijete své baterie.