Akné je zánětlivé onemocnění kůže, způsobené řetězcem událostí, co se odehrávají v kožních pórech. Začíná nadměrnou činností mazové žlázy, která dodává maz v nadměrném množství do pokožky. Při regulaci činnosti mazových žláz v kůži hrají významnou roli hormony, zejména androgeny v těle.
Co způsobuje akné?
Zvýšená hladina androgenů v těle způsobuje, že se mazové žlázy zvětšují a produkují více mazu, než je potřeba. Genetika, puberta, menstruační cyklus, těhotenství a menopauza u žen, antikoncepční pilulky, zvýšená hladina stresu a některé léky obsahující kortikosteroidy nebo lithium jsou nejčastějšími faktory, které způsobují hormonální nerovnováhu v těle. To má za následek zvýšenou produkci kožního mazu v kůži, což následně vede k zánětu spojenému s bolestí, teplem a zarudnutím folikulu, zkrátka k akné. Někdy se stěny těchto ucpaných a zanícených pórů protrhnou a vylije se bílý hnis.
Pozor na etikety
Pokud máte sklony v nadměrnému akné, měla byste si vybírat takové produkty, které neobsahují oleje a jsou nekomedogenní. Ostatní výrobky mohou ucpávat póry, zvyšovat produkci kožního mazu, a tím vést k akné.
Přílišná exfoliace
Exfoliace je důležitá. Přílišná exfoliace však může napáchat více škody, než si dokážeme představit. Pokud máte akné, měla byste se vyhýbat fyzikálním peelingům, protože mohou způsobit mikrotrhlinky a učinit pleť více citlivou.
Nesprávné čištění
Nadměrné čištění může vést k nadměrnému vysušování pokožky a zbavování jí tak přirozené hydratace. Proto je potřeba svůj čistič pleti vybírat správně. K prevenci akné používejte čisticí přípravek na bázi kyseliny salicylové nebo benzoylperoxidu. Ucpané a zanesené póry jsou největšími faktory, které stojí za propuknutím akné. Po odlíčení je třeba pleť dvakrát vyčistit, aby se odstranily i poslední zbytky make-upu.
Hydratační krém
Těžké a olejové hydratační krémy mohou ucpávat póry a zhoršovat akné. Pokud tedy máte citlivou pleť, vždy byste měla používat lehké hydratační krémy bez oleje a na bázi gelu. A nezapomeňte, že i mastná pleť se sklonem k akné potřebuje hydratační krém!
Víte, že existuje několik mýtů o kráse, kterým většina lidí věří, jako například, že akné se vyskytuje pouze u teenagerů, ale běžně se vyskytuje i u dospělých. Tyto výsevy na obličeji nebo krku jsou v podstatě způsobeny nadměrnou tvorbou kožního mazu doplněnou o ucpání vlasových folikulů a zánět. Akné může být vyvoláno určitými faktory.
Hormonální výkyvy
Nerovnováha hormonů negativně ovlivňuje mazové žlázy, jež produkují oleje, což vede k tvorbě pupínků. K těm může dojít i v důsledku změny hormonů těsně před menstruací, během ní nebo při vysazení či ukončení užívání antikoncepčních pilulek. Zároveň stres a nedostatek spánku mohou ve vašem těle nadměrně produkovat androgeny, které vyvolávají zánětlivé akné. Proto je vždy lepší trochu zvolnit!
Strava
Ne každý má akné spojené se stravou. Dávejte si ale pozor – jestli vám pupínky nezhoršuje jídlo s vysokým obsahem cukru, mléko nebo smažená jídla, snažte se je omezit.
Bakterie
Bakterie usazené na displeji telefonu, povlacích na polštáře nebo špinavých štětcích na líčení způsobují vznik akné hlavně na jedné straně obličeje a nad bradou. Ujistěte se, že si nečistíte jen obličej, ale také displej telefonu a čas od času vyměňte štětce na make-up.
Léčba akné vždy závisí na jeho závažnosti. Mnohokrát si můžete pomoci i sama, nicméně v případě, že si nevíte rady. Měla byste co nejdříve navštívit dermatologa.
Zdroj foto: www.freepik.com