Jak krtek ke kalhotkám přišel
Dobrodružství roztomilého krtečka známe od dětství jistě všichni. Knihy s krtkovými příběhy patří k zlatému fondu české kultury, stejně jako nenapodobitelná postava krtka, kterou vytvořil výtvarník Zdeněk Miler. Knihy jsou stále překládány do desítek světových jazyků a síří se nejen v tištěné podobě, ale také jako animované pohádky, které milují děti i dospělí po celém světě. Animovaný film je dnes vysílán jako seriál ve Večerníčku, i když jednotlivé díly vznikaly samostatně. Postupem času ke krtkovi přibyly postavičky žáby, čápa, rákosníka, raka, pavouků, ježka a myšky.
Celkově bylo natočeno 49 dílů, které jsou dlouhé od 5 do 29 minut. Zdeněk Miler vytvořil postavu krtka v roce 1954 a zajímavostí je, že krtek je jedním z mála zvířat, které nepoužil Walt Disney v žádném ze svých filmů. I proto je originální a těší se velké oblibě. Plyšová figurka krtka se dostala i do vesmíru – raketoplán Endeavour ho vynesl na oběžnou dráhu v květnu roku 2011 díky návrhu astronauta A. J. Feustela, jehož manželka má předky v Česku. V současné době se o propagaci a odkaz krtečka stará Milerova vnučka, Karolína Milerová, na kterou přešla všechna autorská práva a může tak dále šířit krtkova dobrodružství po celém světě.
Krtkovy kalhotky
Jak krtek ke kalhotkám přišel je název jak knihy, tak prvního dílu animovaného seriálu, který byl uveden v roce 1957. Příběh spolu s Milerem napsat spisovatel Eduard Petiška. Je to jediný díl, který je celý mluvený, ostatní díly jsou mluveny jen citoslovce, které nadabovaly Milerovy dcery. Děj se odehrává kolem toho, že krtek touží po modrých kalhotkách s velkými kapsami, kam by mohl ukládat své poklady. Požádá tak o pomoc své přátele z řad zvířátek, aby mu pomohli utkat látku nastříhat ji, obarvit a sešít. Jejich spolupráce je krásnou ukázkou toho, že když spolu všichni spolupracují, dílo se podaří a učí tak děti, aby si uměly rozdělit své úkoly.