Jak vypadá kuří oko
Kuří oko si lidé často pletou s bradavicí, jelikož má podobný zjev i příznaky. Na rozdíl o bradavic ale kuří oko není přenosné a nekrvácí. Vzniká nejčastěji nošením nesprávné obuvi tlačící na kůži a to pouze na prstech a chodidlech. Symptomem je zesílená kůže žluté až šedivé barvy, která je hladká a má kulatý tvar. Pokud vyměníte obuv za vhodnější a lépe padnoucí, kuří oko zmizí.
Proč vzniká a jak ho léčit?
Jak bylo řečeno výše, může vzniknout nošením nesprávné obuvi, ale například také manuální prací s lopatou nebo rýčem. Ve své podstatě je to obranná reakce kůže, aby nevzniklo krvácivé zranění. Každý, kdo kuří oko již měl ale jistě potvrdí, jak nepříjemné je a jak umí zkomplikovat život. Při jeho výskytu na noze může být prvním řešením zakoupení gelových náplastí, která zmenšuje otlak. Až vyměníte boty, můžete začít s léčbou. Klasická medicína doporučuje ho seříznout, potírat mastí a zakrýt náplastí – toto zvládne velmi snadno zručný pedikér.
Alternativní cesta zase doporučuje potírání citronovou šťávou smíchanou s rozmačkaných stroužkem česneku. Některé zdroje uvádí také přiložení plátku cibule přes noc, kdy noha není namáhána, nebo rozdrcený jasmínový květ, který se nanese na postižené místo a překryje náplastí. Dále jsou vhodné také koupele chodidel v horké vodě s octem nebo mořskou solí. Jako nejvíce účinné ale ukázaly náplasti určené přímo na kuří oka, které působí po celý den a efektivně tak zmírňují bolest a likvidují kuří oko. Účinnou látkou je zde nejčastěji kyselina salicylová. Náplasti jsou k zakoupení v lékárnách a stojí okolo 75 Kč. Léčba většinou trvá několik dní, v případě většího kuřího oka se může jednat o týden až dva.