Skákání na trampolíně je zdravé

0

Trampolíny se hodí na zahradu i do bytu. Baví děti i dospělé. V čem spočívají jejich nejdůležitější přednosti, kvůli kterým byste si je rozhodně měli pořídit?

Co je to trampolína

Trampolína je přímo definována jakožto speciální tělocvičné a sportovní náčiní určené pro skákání osob. Slouží pro rekreační sport, posilování, ale i gymnastickou sportovní činnost a závodění. Ostatně od roku 2000 se skoky na trampolíně staly oficiálně dokonce i součástí letních olympijských her.

Historie trampolín je ale mnohem delší. Ty vůbec první vyráběly Inuité (skupina obyvatel nejsevernější části Ameriky), a to z mrožích kůží. Jejich náčiní s moderní trampolínou ale samozřejmě nemělo ještě příliš co do činění.

První skutečnou trampolínu sestavil francouzský akrobat du Trampoline. Inspirovat se v tomto směru nechal odrazovými schopnostmi záchranných sítí, které se dávaly kvůli bezpečnosti pod visutou hrazdu.

Přímý předchůdce dnešních trampolín ale přišel na svět až roku 1936. Byl sestrojen mužem jménem George Nissen, který byl gymnasta a potápěč. Na konstrukci této novinky se podílel se svým přítelem Larrym Griswoldem.

Jaké druhy trampolín existují

Jak už vyplývá z výše uvedeného rozdělení, prakticky bychom trampolíny mohli rozdělit podle účelu využití.

Prakticky tak existují tři základní typy:

  • trampolína na zahradu
  • trampolína do interiéru
  • jumping trampolína

Trampolína na zahradu představuje klasické velké provedení. Může být vyvýšená i zapuštěná, ta zapuštěná se považuje za bezpečnější. Exteriérové provedení mívá průměr 200 až 400 cm, záleží tak hlavně na dostupném prostoru. Tyto trampolíny jsou vhodné pro děti, zabaví se na nich ale dostatečně i dospělí.

Jakýmsi zmenšeným „sourozencem“ výše uvedeného typu je trampolína do interiéru. S výrazně menšími rozměry se pojí menší nosnost, která činí maximálně 30 kg. Navržena je tak tato varianta hlavně dětem, kterým rodiče nemohou dopřát pobyt na zahradě.

Samostatnou kategorii pak tvoří fitness trampolíny. Ty jsou určeny pouze pro jednotlivce a mají tak průměr zhruba 100 cm. A spíše, než pro zábavnou aktivitu se využívají, jak plyne ostatně i z jejich názvu, na cvičení. Proto jsou opatřeny madlem.

Jaké jsou výhody skákání na trampolíně

Ačkoli si tak skoky na trampolínách spojujeme hlavně s dětským dováděním, ve skutečnosti se jedná o plnohodnotný sport. A jako takový přináší pro dospělé i klasické výhody všech sportovních aktivit v podobě zlepšení fyzické i psychické kondice.

Dochází především k posilování svalů břišních, zádových a svalů pánevního dna, což je důležité pro všechny, kteří mají spíše sedavé zaměstnání a minimum pohybových aktivit. Cviky na trampolíně zlepšují koordinaci, stabilitu a celkovou vytrvalost.

Podílí se i na podpoře metabolismu, lymfatického systému i kardiovaskulární soustavy. Pravidelný pohyb na trampolíně vám pomůže efektivně pálit tuky i budovat svalovou hmotu. Cvičení je navíc zábavné a dostupné pro všechny věkové kategorie.

Máte na zahradě místo a chcete si to vyzkoušet nebo připravit zábavu pro vaše děti či vnoučata? Vyzkoušejte trampolíny české značky Lifefit, které najdete přímo na stránkách výrobce – Nejsport.cz.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Autor

Komentáře k článku