Chcete se více starat o své psychické zdraví a plánujete docházet na sezení s terapeutem? Aby pro vás jeho hledání nebylo během na dlouhou trať, přinášíme vám návod na to, jak najít toho pravého.
Proč vám musí terapeut dokonale sednout?
Při docházení na terapie k psychologovi je důležité, abyste se v jeho ordinaci cítili příjemně, terapeut vám byl sympatický a vyhovoval vám také jeho přístup. Jen tak bude možné se mu plně otevřít a svěřovat se mu se svými myšlenkami a starostmi. Jak si najít správného terapeut?
Sepište si klíčové body, které jsou pro vás důležité
Než se pustíte do hledání terapeuta, sepište si na papír body, které jsou pro vás důležité. Co vše se na tomto seznamu může objevit? Cokoliv od vhodné adresy, před pohlaví terapeuta až po to, zda jsou sezení hrazena vaší pojišťovnou. Pojďme si jeden ukázkový seznam požadavků projít společně bod po bodu.
Žena, nebo muž?
Chcete docházet na sezení k ženě nebo k raději muži? Někteří lidé se raději svěřují osobě stejného pohlaví, protože mají pocit, že mu dokáže lépe porozumět. Na tom rozhodně není nic divného. Pokud i vy máte jasno v tom, jakého pohlaví má váš budoucí terapeut být, rozhodně se za to nestyďte. Hledání toho správného terapeuta bude o to jednodušší.
Sezení hrazená pojišťovnou
Terapie se může prodražit a rozhodně není ostuda, když chcete docházet k někomu, jehož návštěvy vám pokryje vaše zdravotní pojišťovna. Přehledný seznam psychologů, u kterých vám sezení pojišťovna proplatí, najdete na oficiálních stránkách své pojišťovny. Zpravidla u jmen odborníků najdete i informaci o aktuální kapacitě a možnostech shledání.
Přečtěte si recenze a zeptejte se ve svém okolí
Dobrého terapeuta poznáte také podle pozitivních rezencí spokojených zákazníků. Než tedy napíšete e-mail nebo vytočíte číslo ordinace daného terapeuta, dejte si tu práci s čtením recenzí. Vyvarujete se tak případně nepříjemnému prvnímu shledání. Dalším zdrojem tipů a informací mohou být rovněž lidé ve vašem okolí. Víte o někom, kdo pravidelně dochází na terapii a nemůže si svého terapeuta vynachválit? Zeptejte se ho na více informací a pokud se vám bude zdát tento odborník správnou volbou i pro vás, kontaktujte ho.
Naživo, nebo online?
Důležité je zvážit také to, jakým způsobem se chcete s terapeutem stýkat. Dáváte přednost návštěvě ordinace, kde se poholdlně usadíte do křesla či na pohovku nebo je vám příjemnější online forma? I toto ovlivní volbu vašeho budoucího terapeuta. Ne všichni totiž poskytují obě formy sezení.
Nebojte se změnit názor
Terapie není otázkou několika dní či týdnů, ale měsíců až let. Proto nečekejte, že se po vašem prvním sezení váš život zázračně změní. Budete-li ale mít po pár shledáních pocit, že daný terapeut pro vás není ten pravý, nesjednávejte si další schůzku a poohlédněte se po někom jiném. Když si nejste svým psychologem zcela jistí, je lepší vyhledat jiného, kterému budete stoprocentně důvěřovat a bude vám sympatický.
Otázky, které položte terapeutovi při prvním sezení
Protože terapeutovi obnažíte celou svou duši, nebojte se ho také vyzpovídat. Samozřejmě se ho neptejte na osobní otázky, ale položte mu následující dotazy:
- Jaký je váš přístup k terapii?
- Jaké máte zkušenosti s problémy, které trápí mě?
- Podle čeho posuzujete pokrok v terapii?
Podle odpovědí si potvrdíte, zda jste zavítali do ordinace toho správného terapeuta.
Najít si dobrého terapeuta, s kterým budete stoprocentně spokojeni je snazší, když si dopředu sestavíte seznam požadavků. Zahrňte do tohoto seznamu skutečně vše, včetně pohlaví, formy sezení i způsobu platby.
Zdroj textu: www.healthline.com, www.psychologytoday.com
Zdroj foto: www.freepik.com