Jak vznikají červánky, kdy je pozorovat a co mohou předpovědět?

1

Rádi si vychutnáváte pohled na červánky? Jak vlastně vznikají, kdy je možné je na nebi spatřit a co z nich lze vyčíst? Přinášíme vám odpovědi na všechny otázky, jež vás v souvislosti s tímto kouzelným jevem mohou napadnout.

Jak vznikají červánky?

Nádherný meteorologický jev

Kdykoliv se obloha zbarví do růžové, oranžové, červené či žluté barvy, nazýváme tento jev jako červánky. Nejčastěji se na obloze objevují v letních dnech, a to buď při východu či při západu slunce. Jak ale vznikají a proč jsou typické zejména pro větrné dny?

Jak vznikají červánky?

Když se do atmosféry dostane hodně zvířeného prachu a při blížícím se západu slunce dojde k radikálnímu ochlazení, promění se tyto částečky na malé krystalky, protože dojde k jejich kondenzaci a následně zmrznou. Jakmile sluneční paprsky tyto zmrzlé krystalky osvítí, dojde k lomu a rozptylu světla a tím pádem se obloha zbarví do krásných barev od růžové, přes žlutou, oranžovou až po červenou.

Ranní versus večerní červánky

Červánky lze na nebi pozorovat ráno i večer. Zatímco ty večerní znamenají, že nadcházející den bude slunečný a bez deště, ranní jsou méně časté a nepřinášejí zrovna ty nejlepší zprávy. Jejich přítomnost na obloze totiž znamená, že se v atmosféře vyskytuje hodně vodních par, a to znamená blížící se zhoršené počasí. V případě, že mají až sytě rudou barvou, čekejte studenou frontu, ochlazení a déšť.

Zimní červánky

Během zimního období se mohou vyskytnout také zelenožluté červánky na obloze, které vznikají často kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám a jsou předzvěstí chladného počasí.

Kde se červánky mohou vyskytnout?

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda se červánky mohou vyskytnout všude na zemi? Odpověď zní: převážně ano. Výjimku tvoří pouze polární oblasti, což je z charakteristiky červánků zcela pochopitelné. Zajímavým jevem je výskyt červánků po silných sopečných erupcích. Mezi lety 1883 a 1884 došlo kvůli erupci sopky Krakatoa k prudkému nárůstu výskytu červánků na obloze. To samé se stalo v roce 2010, kdy došlo k erupci sopky Eyjafjallajökul na Islandu.

Pranostiky o červáncích na nebi

Protože červánky se na nebi objevují jid od nepaměti, vznikla okolo nich řada pranostik. Znáte některé z nich?

  • Večerní červánky zvěstují hezké počasí, ranní červánky špatné.
  • Jsou-li na Nový rok červánky, bude po celý rok větrno.
  • Jsou-li červánky v novoroční den, jistě přinesou samou slotu jen.
  • Ranní červánky přitáhnou moldánky.
  • Ranní červánky v lednu – známky bouřek v létě.

Pozorujte často oblohu a věnujte pozornost výskytu ranních a večerních červánkům. Budete tak díky nim lépe předpovídat počasí a včas se na případné změny připravíte. Navíc navozují skutečně až magickou podívanou.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

1 komentář

  1. Karel Janouš on

    Jenže – dnes večer ve 20h. 25min se zbarvila silně doruda obloha viděná z Ostravy na východě, když zapadalo slunce naproti na západě… na západě přitom slabší červánky také bylo vidět. Silná oblačnost přitom táhla od jihu směrem na sever. Tudíž – zapadající slunce na západě podsvítilo mraky nad Ostravou a nasvítilo bílé mraky na východě, které se zbarvily do sytě červené… a to se často nestává …

Komentáře k článku