Jak zahnat podzimní deprese a co je způsobuje?

0

Podzimní deprese je také známá jako sezónní afektivní porucha (SAD). Jedná se o typ depresivního onemocnění, které se objevuje v určitém období roku, obvykle na podzim a v zimě, kdy je méně slunečního světla. Co tyto nepříjemné stavy způsobuje?

Jak na podzimní depresi?

Jak vzniká podzimní deprese?

Jednou z hlavních teorií je, že krátké dny a nedostatek slunečního světla v zimních měsících mohou ovlivnit biologické hodiny těla a způsobit nerovnováhu v neurotransmiterech, jako je serotonin a melatonin. Tyto látky jsou zodpovědné za regulaci nálady a spánku. Jejich nedostatek také způsobuje stres a úzkosti.

Jaké jsou příznaky podzimní deprese?

Podzimní deprese má v podstatě stejné znaky, jako každá další „nepodzimní“ deprese, jako jsou:

  • Smutek a beznaděj: Nemocný člověk pociťuje smutek, beznaděj a ztrácí zájem o aktivity, které mu dříve dělaly radost.
  • Únava a zvýšená potřeba spánku: I po tom, co se vyspíte, máte silný pocit únavy a sníženou energii, i když jste spali dlouho. Zvýšená potřeba spánku je jeden z hlavních ukazatelů podzimní deprese.
  • Podrážděnost a úzkost: Osoba, která trpí depresí, pociťuje zvýšenou podrážděnost, úzkost a nervozitu.
  • Problémy se soustředěním a rozhodováním: Máte v práci nebo ve škole najednou problémy? Obtíže se soustředěním, pamětí a rozhodováním se jsou jasným signálem, že na vás jde podzimní deprese.
  • Změny v chuti k jídlu a tělesné hmotnosti: Když vám není dobře, snaží se tělo tento pocit přebít chutí na sladké. Takže podzimní deprese vede ke zvýšené chuti na sacharidy a sladkosti, což znamená přibírání na váze.
  • Sociální izolace: Člověk v depresi obvykle nevyhledává společnost, ale spíše se jí straní. Stahuje se od přátel a rodiny a ztrácí zájem o sociální aktivity.

Příznaky podzimní deprese se mohou projevovat různou mírou závažnosti a mohou mít vliv na schopnost člověka plnit každodenní aktivity a zvládat stres. Pokud máte podezření, že trpíte podzimní depresí, je důležité konzultovat tento problém s lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví, aby vám mohl poskytnout vhodnou léčbu a podporu.

Jaké jsou možnosti léčby podzimní deprese?

Je několik variant léčby podzimní deprese. Pokud se vám některé z nich zalíbí, můžete je klidně i kombinovat, abyste zajistila ještě rychlejší léčebný proces.

Světelná terapie

Světelná terapie je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby podzimní deprese. Je potřeba se vystavit intenzivnímu umělému světlu, které napodobuje sluneční světlo, a to po určitou dobu každý den. Hodně doma sviťte i přes den – zaženete tak chmury, které přichází se sychravým počasím a zataženou oblohou.

Strava a cvičení

Udržování zdravé stravy a pravidelného cvičení může také pomoci zlepšit náladu a snížit příznaky podzimní deprese. Konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny jako jsou ryby, ořechy a semena, a udržování pravidelného cvičebního plánu jednoduše a rychle podpoří nejenom fyzické, ale také duševní zdraví.

Psychoterapie

Pokud jsou již příznaky podzimní deprese vážnější a brání vám v normálním každodenním fungování, bylo by dobré zvážit možnost psychoterapie. Psychoterapie, zejména kognitivně-behaviorální terapie je skvělou volbou, jak překonat podzimní depresi. Tato terapie pomáhá pacientům identifikovat a změnit negativní myšlenkové vzory a chování, které mohou k depresi přispívat.

Sezónní změny

Přizpůsobte svou domácnost tak, aby se podobala jarním a letním měsícům. Využijte veselých a pestrých barev a podle nich volte doplňky – jak dekorace, tak textilie jako závěsy a polštářky. Obklopení se jasnými barvami také pomáhá zlepšit náladu a snižuje příznaky podzimní deprese.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku