5 věcí, o kterých se v souvislosti s těhotenstvím nemluví

0

Těhotenství je často prezentováno jako jedno z nejkrásnějších období. Negativní stránky se řadí k tabu a příliš se o nich nemluví. My jsme se na 5 věcí, které zůstávají mimo pozornosti, zaměřili.

Všechny vaše tělesné partie se zvětší

Možná budete mít štěstí a udržíte si štíhlou postavu, díky které budete vypadat jako nastávající maminka z reklamních fotografií. Realita většiny maminek je ale jiná. Kromě toho, že vám naroste bříško nebo prsa, což jsou očekávané a vlastně i žádoucí změny, začnete přibírat na bocích, hýždích a stehnech. Přiberete i v obličeji a na rukou. Kromě toho se mohou objevit otékající kotníky a chodidla.

Najednou zjistíte, že se vám pohled do zrcadla moc nelíbí. Jenže pohybu zkrátka není tolik a všemožným chutím jen těžko odoláte, a tak se s novou realitou budete muset na nějakou dobu smířit.

Pozor na inkontinenci

Již během těhotenství se mohou objevit potíže se zadržováním moči. Velký tlak na močový měchýř způsobuje, že nutkání na malou bude výrazně častější. V některých situacích se může stávat, že moč – třebaže půjde jen o pár kapek – proteče, aniž byste zrovna chtěly. Budete si tak muset pořídit inkontinenční vložky. Problémy se mohou v ještě větší míře objevit po porodu, kdy nějakou dobu potrvá, než svaly v oblasti pánevního dna opět zesílí.

Změny v sexuálním životě

Sexuální touhy se mohou po otěhotnění měnit. Jde o změny individuální pro každou ženu. Obecně ale platí, že po plánovaném otěhotnění dojde v dobře fungujícím vztahu k výraznému oživení sexuálního života, které zpravidla přichází ze strany zvýšeného libida na straně partnerky.

S tím, jak se ale dostaví první těhotenské nevolnosti a další diskomfort, touha po pohlavním styku naopak obvykle klesá. Někdy může klesat i na straně partnera, kterého nemusí partnerka v pokročilé fázi těhotenství fyzicky přitahovat.

Problémy v partnerském soužití

Nejen změny zmíněné v předchozím odstavci pak mohou vést k problémům ve vztahu. S těhotenstvím se totiž pojí i prudké změny nálad, stres či deprese. Ty se přitom mohou objevit nejen u nastávající maminky, ale také na straně partnera. Není proto divu, že vztah během těhotenství prochází jednou z mnoha dalších velkých zkoušek. Určité, třebaže nízké, procento vztahů se ale už v průběhu těhotenství rozpadne. Nezapomínejte proto na vzájemnou komunikaci, projevy náklonnosti a případné řešení problémů. Těhotenství se pak naopak může stát nejhezčím obdobím vašeho vztahu.

Nová životní role

Během těhotenství zjistíte, o jak velký zásah do vašeho soukromého života se jedná. Najednou už nejste jen sama sebou, mnoho věcí ve svém životě musíte podřídit plodu. Po porodu je „ztráta identity“ ještě výraznější. To může mnoho maminek překvapit.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels.com

Autor

Komentáře k článku