Menstruační bolesti

0

Je to téma, které musí řešit až 50 % žen – bolesti spojené s obdobím menstruace a premenstruačním syndromem. Rad na toto téma slyšela jistě každá žena mnoho. Které postupy ale opravdu zabírají? Porozumět původu menstruačních bolestí v jejich kontextu pomůže i vám najít vhodné řešení.

Kdo nejčastěji řeší bolestivou menstruaci

Ženy se mění nejen v průběhu menstruačního cyklu, ale i v průběhu času. Obvyklý nástup menarche se dá u dívek očekávat od 10. do 15. roku věku. Právě mladší ženy a dívky častěji trápí bolestivé menstruace a premenstruační syndrom. Tyto problémy obvykle skončí s 1. těhotenstvím a porodem. Ale to neznamená, že by bolestivé menstruace vůbec nebyly tématem například pro ženy po třicítce. Avšak způsob vzniku obtíží v tomto věku bývá jiný, může souviset například s endometriózou. 

Menstruační bolesti podmiňuje mnoho faktorů, některé z nich jsou pravděpodobně dědičné. Často totiž dochází k tomu, že ženy s výraznými menstruačními bolestmi mohou později vidět podobné projevy i u svých dcer. Proto je velice důležitá jejich role jako matek, aby své dcery edukovaly ohledně možností řešení bolestí při menses. 

Co provází menstruační bolesti

Nadměrně bolestivá menstruace (dysmenorea) a projevy premenstruačního syndromu (PMS) několik dní před jejím nástupem kromě bolestí mohou doprovázet i další symptomy. Nejprve se může objevit pocit tlaku v podbřišku, který přechází právě v typickou křečovitou a záchvatovitou bolest. Bolest často vystřeluje také do zad – do oblasti beder či okolí ledvin. Tyto “křečové stavy” mohou ovlivnit také zažívací trakt. Mezi symptomy premenstruačního syndromu proto patří i nevolnost, průjem a v některých případech dokonce zvracení. Na vině jsou zde změny hormonálních hladin, především nárůst koncentrace prostaglandinů v krvi. Tyto hormony mohou vyprovokovat svalové křeče, navíc zvyšují citlivost ke vnímání bolesti. 

Menstruace je do značné míry ovlivněna psychikou. Především ženy, které mají negativní vztah k menstruaci a tím i svému tělu trpí více v důsledku menstruačních bolestí. Psychická pohoda a nepohoda totiž zcela jistě má na průběh “jejích dní” velký vliv. V období před začátkem menstruace se navíc žena často potýká se změnami nálady. Může se cítit více unavená a bez energie, častá je i psychická tenze. Nejedna se i z tohoto důvodu potýká s bolestmi hlavy až migrenózními stavy

Viditelným projevem přicházejícího období menstruace často bývá i zhoršení projevů akné. Některé ženy trápí otoky nohou nebo napětí a citlivost prsou. 

Pomoc při bolestivé menstruaci

Nepřekvapivě, základem první pomoci při bolestivé menstruaci je zdravý životní styl. Náchylnost ke křečím může souviset s nedostatkem některých minerálů jako vápníku ale hlavně hořčíku. Neméně důležité jsou vitamíny. Věděla jste například, že vitamín C má vliv na pevnost cév a může tedy mít příznivý vliv při silném krvácení? Kromě vitamínu C je dbejte i na příjem vitamínů B a omega 3 nenasycených mastných kyselin. Je zjevné, že nesmírně důležitá je tedy pestrá a vyvážená strava, v neposlední řadě pak i dostatečný pitný režim. 

Je zcela pochopitelné, že když to “na vás přijde” nemáte ani pomyšlení na to něco dělat. Skutečně by na ženu během menstruace neměla být kladena velká fyzická zátěž. Avšak je zde i druhá strana mince. Velmi nápomocné totiž může být cvičení. Fyzická aktivita podporuje prokrvení svalů a jejich relaxaci, navíc vyplavuje endorfiny – hormony štěstí. Především druhy cvičení, které kladou důraz na správné dýchání jako třeba pilates, mohou být velmi vhodné. Pro uvolnění svalů přidejte pár dní před menstruací také masáž břicha a spodní části zad. I takto můžete zrelaxovat svaly a křečím předcházet. 

Zachumlat se do peřin, dát si teplé obklady nebo horkou sprchu. I takto lze menstruační křeče zmírnit. Obezřetné by však měly být ženy se silným krvácením, teplo totiž rozšiřuje cévy a může tedy silnému krvácení přispět. Obdobně kontroverzní je téma pití kávy. Zatímco některým ženám vůbec nevadí, jiným “nabuzující” účinky kofeinu přidají i na síle obtíží. 

Nic nepomáhá? Mějte po ruce domácí lékárničku a v ní nesteroidní protizánětlivé léky (například s ibuprofenem). Tyto léky tlumí bolest a ulevují od symptomů premenstruačního syndromu. Bolestivá a silná menstruace je však i přesto častou příčinou, proč žena vyhledá gynekologa. U závažnějších stavů totiž může být na místě i hormonální léčba, která patří do jeho rukou. 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Komentáře k článku