Cibule

0
Historie cibule sahá daleko do starověku. Do světa se rozšířila ze západní Asie, její domovinou je Afghánistán, Pákistán a Írán. V těchto zemích původně rostla divoce jako planá rostlina.Dnes ji lze koupit v každém obchodě. Každý rok se jí ve světě sklidí 30 milionů tun. Málo kdo z nás ale ví, jak neobyčejná je vlastně tato plodina. Budete určitě překvapeni jak pestré a mnohostranné využití má nejen v kuchyni.

cibule

Druhy cibule

Tato plodina má mnoho druhů, barev a vlastně i chutí. Ač se to může zdát zvláštní, chuť cibule se liší podle místa a podmínek, ve kterých je pěstována.

Cibule kuchyňská (žlutá) – u nás nejběžnější odrůda cibule, která vyniká velice štiplavou chutí i vůní. Využívá se ve studené i teplé kuchyni. Má dobrou skladovatelnost.

Cibule bílá – tato cibule je typičtější pro jižní krajiny, má jemnější chuť a není tolik dráždivá. Nelze ji však skladovat tak dlouho jako cibuli kuchyňskou. Je vhodná především ke studeným pokrmům, často se používá v syrovém stavu k dochucení salátů či polévek. Dá se i sušit.

Cibule červená– má jemnější a sladší chuť než ostatní druhy a také příjemnou vůni. Dává se jako ozdoba jídel, přidává se do příloh, vhodná pro pečení a dušení. Tepelnou úpravou však ztrácí svou barvu.

Jarní cibulka – jde o mladou cibuli s natí, která se používá syrová do salátů a jako příloha. Po zimě bývá jednou z prvních čerstvých zelenin. Často jí bývají přisuzovány afrodiziakální účinky.

Šalotka – protáhlá, fialovo-červeně zbarvená cibule ostré a výrazné chuti, která bývá nejčastěji využívána ve francouzské a středomořské kuchyni. Je trvanlivá. Hodí se do omáček, do salátů a přidává se i k rybám.

Zimní cibule – mnohdy je možné se setkat také s názvem sibiřská cibule, protože pochází z Ruska. Je menší, protáhlého tvaru, roste v trsech a její jemná křehká nať se používá hlavně ve studené kuchyni. Je velice bohatá navitamín C.

Cibule jako lék

Cibule se používala jako potravina, koření i lék od nepaměti. Ať už budete používat jakýkoliv druh této zeleniny myslete na její zázračné schopnosti. Vzhledem k tomu, že snižuje hladinu cukru v krvi, měli by si cibuli dopřávat především diabetici. Dále pomáhá předcházet nepříjemným zdravotním komplikacím, jako jsou křečové žíly, špatné prokrvování či hemoroidy. Cibule působí léčivě i na ledviny a močové cesty, léčí zánětlivá a infekční onemocnění. Sirup z ní pomáhá proti kašli a nachlazení.

Kuchyňská cibule obsahuje značné množství vitamínů i minerálů, kyselinu listovou a také vápník, fosfor, zinek a železo. Má vysoký obsah glukózy a vlákniny. Éterické oleje, které způsobují to, že se při krájení této plodiny rozpláče nejeden drsňák, mají dokonce antibiotické účinky. Řada složek působí protizánětlivě. Obsahuje antioxidanty, které nám pomáhají bojovat proti vysoké hladině cholesterolu v krvi. Neberte ji jen jako potravinu, která je neodmyslytelnou součástí českých i zahraničních receptů, ale i jako lék na spoustu chorob a neduhů.

 

Autor

Komentáře k článku