Černý česnek: Perfektní doplněk stravy pro pevné zdraví

0

Česnek je mnohdy označován jako superpotravina, má totiž řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Specifickým druhem česneku je černý česnek. Jde v podstatě o běžný česnek, který ovšem prošel složitým procesem fermentace, díky čemuž nabízí výborné účinky na zdraví.

Černý česnek

Černý česnek vzniká z běžného kuchyňského česneku, který je fermentován. Tímto procesem stroužek získá tmavou barvou a změní se i konzistence. Fermentovaný česnek má nasládlou chuť podobnou balzamikovému octu a fíkům. Vytrácí se jeho výrazná štiplavá chuť a nedráždí tak trávicí trakt. Pokud tedy nemáte chuť česneku v oblibě, černý česnek vás příjemně překvapí.

Proces fermentace

Ačkoliv si černý česnek získal díky své chuti oblibu u kuchařů a milovníků jídla, jeho historie sahá mnohem dále. Po staletí je konzumován v asijských zemích včetně Japonska, Jižní Koreje a Thajska. Aby černý česnek získal svou specifickou chuť a skvělé vlastnosti, je důležité, aby fermentace probíhala v kontrolovaném prostředí. Typicky jde o teplé prostředí a řízenou vlhkostí, kde je česnek po dobu několika týdnů. Ovšem přesný proces se u různých kultur a výrobců liší.

Pro zdraví

Zdravotní přínosy černého česneku jsou ovlivněny metodou fermentace. Konzumovat ho lze jako součást jídla, ovšem používán je také jako koření pro jeho výraznou chuť. Případně je černý česnek dostupný také ve formě doplňků stravy, které obsahují sušený drcený česnek. Jeho užívání je tak opravdu jednoduché a můžete využít jeho zdravotních benefitů.

Česnek jako superpotravina

Čerstvý česnek je znám pro své pozitivní zdravotní účinky, proto bývá označován jako superpotravina. Drobné stroužky česneku jsou plné výživných látek jako jsou flavonoidy (mají antioxidační účinky), oligosacharidy (prospěšné pro imunitní systém) a aminokyseliny. Dále obsahují také allicin, u kterého jsou známé zdraví posilující vlastnosti. Navíc česneku dodává jeho typickou vůni. Česnek slouží jako prevence různých nemocí – srdeční onemocnění, mrtvice, rakoviny a různých infekcí.

Dle výzkumů je dokonce černý česnek ještě lepší než bílý. Fermentační proces snižuje obsah allicinu, tím mizí také štiplavý zápach. Zároveň vzniká antioxidant zvaný S-Allyl cystein ve velmi vysokých koncentracích, tím se zbývající allicin stává biologicky dostupnější. Během fermentace se většina allicinu přemění na antioxidanty, které neutralizují škodlivé volné radikály a snižují tak oxidační stres a poškození buněk. Černý česnek je tedy ještě bohatší na antioxidanty než čerstvý česnek.

Imunitní systém

Vysoký obsah antioxidantů v černém česneku pomáhá v boji proti volným radikálům, snižuje výskyt zánětů a pomáhá předcházet stárnutí a poškození buněk. V jedné ze studií byl srovnáván černý a čerstvý česnek, přičemž účinky černého česneku byly lepší, zejména u protirakovinných a antioxidačních účinků a podpory imunitního systému.

Zdravé srdce

Výzkumy ukázaly, že černý česnek má schopnost opravovat poškození srdečního svalu, které vzniká oschemií či omezeným průtokem krve do srdce. Dle dalších testů se také ukázalo, že česnek může snížit riziko srdečních onemocnění snížením vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Krevní cukr

Účinky černého česneku byly pozorovány také v souvislosti s hladinou cukru v krvi, zejména v souvislosti s obezitou a cukrovkou. Černý česnek může být nápomocný jako prevence komplikací diabetu a pomáhá s řešením metabolických a vaskulárních problémů způsobených stravou s vysokým obsahem cukrů.

Černý česnek má příznivé účinky na celý náš organismus. Podporuje imunitní systém, pomáhá v boji proti různým nemocem, a hlavně je bohatý na antioxidanty. Buňky organismu jsou tak chráněny a podpořeny. Díky doplňkům stravy je užívání černého česneku opravdu jednoduché.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku