Jak se vyvíjela dekorativní kosmetika od počátku věků?

0

Kolik kosmetických produktů se nachází ve vaší koupelně? Čítá váš kosmetický arzenál tolik položek, že byste je nedokázaly spočítat na prstech jedné ruky? Pokud je pro vás kosmetika nutností a nedokáže si bez ní představit strávit jediný den, určitě budete rády, že jste nežily v dřívějších dobách. Jak se vyvíjela kosmetika v průběhu věků a čím se krášlily ženy v pravěku, starověkého Egypta nebo v době antiky?

Pravěké ženy se potíraly tukem

Život v pravěku byl náročný, o tom není pochyb. Ženy se doslova staraly o teplo rodinného krbu a pečovaly o děti a jeskyni, muži vyráželi pravidelně na lov. To vše si jistě pamatujete ještě z hodin dějepisu ze základní školy. Jak to ale bylo s pravěkými ženami a dekorativní kosmetikou? Měly touhu si svá těla zkrášlovat či zdobit? Ví se, že pravěcí lidé si na svá těla nanášeli tuk a ostatní přírodní esence, které je chránili proti zimě. Ale dochovaly se také důkazy o tom, že u žen docházelo ke zkrášlování těl barvami.

Starověký Egypt znamenal pokrok v oblasti dekorativní kosmetiky

Ale až ve starověkém Egyptě se dekorativní kosmetika dočkala většího rozmachu. Svá těla si totiž nezkrášlovaly pouze ženy, ale také muži. Pokud si vybavíte Kleopatru, jistě vám na mysli vytanou výrazné černé linky. Ano, ty si lidé ve starověkém Egyptě skutečně nanášeli na oční víčka. Kromě estetického významu ale měly černé linky i praktický význam, chránily oči proti prudkému slunečnímu záření.

Očními linkami to ale samozřejmě nekončí. Ve starověkém Egyptě se totiž používaly také rtěnky, oční stíny, a dokonce i vonné esence, masti a předchůdkyně parfémů. Do celé řady produktů se ale přidávaly i zdraví nebezpečné látky, například olovo a rtuť, takže za krásu se mnohdy zaplatilo smrtí.

Období Antiky bylo synonymem krásy těla i duše

Významným obdobím pro dekorativní kosmetiku byla antika. Právě v tuto dobu byl kladen důraz na krásu těla i duše. Řečtí lékaři dokonce sepsali první knihu o kosmetice. K péči o tělo používali ženy i muži v antice olivový olej, kterým se potírali, čistili si jím pleť a nanášeli si jej také do vlasů. Římané navíc milovali lázeňství – a v koupelích trávili i několik hodin denně. Bohužel po pádu římské říše šla péče o vzhled stranou.

Sporné období renesance a upozadění hygienických návyků

Naštěstí v období humanismu a renesance se dostala dekorativní kosmetika opět do centra zájmu. Francie se stala střediskem výroby parfémů a líčidel. Jenomže na rozdíl od doby antiky, kdy šla kosmetika ruku v ruce s hygienou, zájem o kosmetické produkty upozadil hygienu. Na dlouhé koupele s esenciálními oleji se zanevřelo a místo řádné hygieny lidi své pachy zakrývali parfémy, a nedostatky své pleti schovávali pod tunou líčidel.

Zlatá éra kosmetického průmyslu a současnost

S příchodem 19. století nastal čas rozkvětu kosmetického průmyslu. Začaly se totiž objevovat první kosmetické laboratoře a byla vynalezena první řasenka. S příchodem 20. století začaly vznikat také barvy na vlasy a rtěnky v podobách, v jakých je známe dnes. Přestože během 20. století bylo používání dekorativní kosmetiky dominantou žen, někteří muži v současné době začínají bořit tabu a nebojí se o své tělo pečovat a občas si vypomoci i s pomocí líčidel.

Až si budete příště před zrcadlem nanášet make-up, vzpomeňte si na to, že i dekorativní kosmetika urazila dlouhou cestu a nebyla samozřejmou součástí života žen po celá staletí. Nezapomínejte na to, že používání líčidel znamená také řádnou péči o pleť a každodenní odličování by mělo být návykem. Díky němu si totiž vaše pleť uchová svou pružnost a mladistvý vzhled co nejdéle.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku