Péče o první zoubky miminka by neměla být brána na lehkou váhu. Se špatnou či nedostatečnou péčí totiž zaděláte svému dítku na několik problému do budoucna.
Jak poznat, že zoubky rostou
Každé dítě prožívá růst zoubků jinak. U spousty dětí si všimnete až vyrostlého zoubku, u jiných strávíte probděné a proplakané noci. Děti často více pláčou, jsou náladové, strkají si předměty do pusy, nechtějí moc jíst a mají častěji mokré pleny.
Jak miminku pomoci
Umytým prstem je možné miminku masírovat dásně. Určitě také pomáhají různá kousátka. Pokud je necháte vychladit, tím pro dítě lépe. Můžete také jídlo více mixovat, to mu též pomůže.
První seznámení
Ještě, než zoubky vylezou, můžete preventivně, nejlépe gázou, miminku dvakrát denně přejíždět po dásních. Připravíte ho tak na budoucí pravidelné čištění.
Jakmile se objeví první zoubek, mějte připraven jemný zubní kartáček vhodný pro děti do dvou let. Nemá-li ho dítě rádo a odmítá ho, použijte zmíněnou gázu, než bude na kartáček připraveno. Až do 18 měsíců věku miminka používejte pro čištění zoubků pouze vodu.
Postup čištění u nejmenších
- Miminko umístěte do polohy, ve které se cítí pohodlně, a vy zároveň vidíte do pusy.
- Bradu uchopte do dlaní a hlavičku miminka opřete o vaše tělo.
- Zvedněte mu rty a jemným krouživými pohyby vyčistěte zoubky.
- Ujistěte se, že žádnou část nevynecháte, a to jak přední část zubu, tak zadní, a i linii dásní.
Čistota kartáčku
Po vyčištění kartáček důkladně opláchněte vodou. Nechávejte ho v pozici směrem vzhůru v otevřené nádobě, aby jím mohl procházet vzduch. Kartáček by se v rámci hygieny měl každé 3, maximálně 4 měsíce měnit.
Prevence proti zubnímu kazu
Bohužel samotné čištění případnému vzniku zubního kazu nezabrání. Stravování hraje v tomto případě velice důležitou roli. Vyhněte se slazeným nápojům a potravě s vysokým obsahem cukru.
Nenechávejte miminko usínat s lahví mléka. Když dítě spí, v puse se nevytváří tolik slin pro ochranu zubů – a může dojít ke vzniku kazu.
Zdroj foto: www.freepik.com