Káva patří k nejoblíbenějším nápojům a téměř každý člověk na světě s tímto nápojem začíná svůj den. Kávu pijeme, protože nám chutná a voní, dopřáváme si ji, když potřebujeme nakopnout, a to kofein v ní obsažený bezesporu umí. I když si ale právě kofein dopřát nemůžete, neznamená to, že se musíte vzdát kávy jako takové.
S kofeinem opatrně
I když kofein milujeme a jde v podstatě o nejrozšířenější stimulant na celém světě – i zde platí, že nic se nemá přehánět. I kofein je droga a závislost na něm může vzniknout poměrně snadno. V případě, že kofeinu přijímáme více, než je zdrávo, dostaví se neklid, srdeční arytmie, zažívací obtíže, nespavost, zvýšený krevní tlak, nervozita nebo také bolest hlavy. Kávu si ale určitě zcela odepírat nemusíte, pokud kofein nemůžete nebo chcete snížit jeho příjem, sáhněte po kvalitní kávě bez kofeinu.
Jak se z kávy stane bezkofeinový nápoj
Kofein se z kávových zrn dostává dvěma způsoby:
Prvním je takzvaný evropský proces, kdy se kávová zrna namočí do vodního roztoku s dichlormethanem. Kofein se odstraní, zrna následně omyjí a je hotovo. Jde o nejčastěji využívaný způsob. Ovšem pokud patříte mezi opravdové požitkáře, poznáte na chuti kávy, že není něco v pořádku – chemická pachuť mnohdy zůstává.
To druhý způsob švýcarský vodní je mnohem šetrnější. Není použita žádná chemie – zrna se namáčejí do horké vody a za pomoci aktivního uhlíku je kofein odstraněn.
Komu kofein neprospívá
Kofein samozřejmě nesvědčí dětem, které by pak byly zbytečně hyperaktivní. I některým ženám v těhotenství se káva nedoporučuje – tohle je však sporné, u žen s nízkým krevním tlakem se šálek kávy denně běžně doporučuje. Na kofein by si ale měli dávat pozor například i senioři trpící nespavostí nebo osoby trpící kardiovaskulárním onemocněním. Nenechte se ale zmýlit – kofein není škodlivý, ovšem je vhodné hlídat si jeho množství.
Bezkofeinová káva má oproti té s kofeinem jedno velké plus – při jejím popíjení vás nebude pálit žáha, jako je tomu u kofeinové varianty. Které dáte přednost?
Zdroj foto: www.pixabay.com