Již ve starověku znali lidé zázračné účinky červené řepy. Zpočátku se ale nekonzumovala bulva řepy tak, jak to děláme my dnes, ale připravovaly se zejména mladé listy řepy. Dnes ji najdeme na každém kroku, máme ji rádi jako kompot, připravujeme z ní polévky i pomazánky.
A možná bychom jí měli jíst o něco více, než jsme zvyklí. Má totiž opravdu zázračné účinky.
Mladé listy nevyhazujte
Mladé listy červené řepy obsahují velké množství vitamínu C, beta-karoten, vápník a železo. Z listů je možné připravit si špenát, salát, ale i zeleninovou polévku. Výborně poslouží i listy sušené, které se pak dají využít podobně jako koření do všech možných pokrmů. Nejčastěji ale využíváme bulvu červené řepy, která je přirozeně sladká a také velmi zdravá.
Krvavý elixír mládí
Přesně takto se řepě přezdívá – a právem. Pozor na konzumaci řepy ve velkém by si ale měli dát diabetici a lidé trpící na močové kameny. Diabetici proto, že řepa obsahuje kolem osmi procent přírodního cukru a osoby náchylné na vznik močových kamenů proto, že řepa obsahuje kyselinu šťavelovou, která právě močové cesty může podráždit. Naopak by si ji měly ve velkém dopřávat těhotné ženy, protože obsahuje velké množství kyseliny listové, která je velmi důležitá pro správný vývoj plodu.
Červený zázrak
Červená řepa obsahuje vedle vápníku, hořčíku, železa a zinku také spousty vitamínů – najdeme v ní zejména vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Pravidelná konzumace řepy je důležitá při snižování krevního tlaku. Účinky řepy pocítí také naše srdíčko – upravuje totiž srdeční pulz a vydatně posiluje celý nervový systém. Dále obsahuje křemík, který prospívá našim kostem. Konzumací červené řepy si mimo jiné také zajistíte zdravé a silné vlasy a nehty.
Červenou řepu můžete konzumovat na různé způsoby a žádný nebude špatný. Ovšem při manipulaci s ní si nezapomeňte nasadit rukavice – řepa pouští barvu.
Zdroj foto: www.pixabay.com