… každý člověk průměrně zkonzumuje 5 gramů plastových mikročástic za týden? A to skrze pitnou vodu! Možná si říkáte, že to nic není. Ale opak je pravdou. Lidé ve věku 60 let za svůj život zkonzumovali 15 kilogramů plastových mikrovláken. To už taková legrace není, viďte?
Jak funguje udržitelnost?
Udržitelný životní styl má mnoho odvětví. Týká se konzumního životního stylu, ochrany půdy, ovzduší nebo vody, nakládání s odpadky nebo módního průmyslu. A na ten se dnes zaměříme.
Jak se móda měnila postupem let?
Dříve nic jako móda neexistovalo. Lidé se odívali proto, aby nechodili nazí. Tkaniny je chránily před přírodními vlivy. S přibývajícími léty se však oblečení stalo koníčkem a rozsáhlým průmyslovým odvětvím po celém světě. Více než kvalitu se začalo dbát na kvantitu. Na prvním místě je barva, střih a trendy.
Následky si vybírají svou daň
Tímto neopatrným chováním a rozhodnutím přesunout výrobu oděvů do zemí třetího světa jsme si jako lidstvo ušili bič. A to doslova. Laciné materiály za nízké ceny jsou vyrobené ze syntetických vláken, která obsahují nemalé množství mikroplastů. Díky praní se pak tyto částice dostávají do vody, kterou pijeme.
Syntetická vlákna tvoří problém
Z předchozího odstavce můžeme vidět, že na vině jsou především syntetická vlákna. Problém zde však bohužel nekončí. Umělá vlákna se nedají vhodně zrecyklovat, dlouho se rozkládají, a navíc mají nízkou životnost. Jejich využívání je tedy více než nevhodné.
Kvalitní materiály jsou základ
Mezi kvalitní materiály můžeme započítat především ty přírodní. Jsou to hedvábí, bavlna, vlna nebo len. Na klasickou bavlnu je však třeba velké množství vody, což udržitelnosti právě neprospívá. Z toho důvodu je výhodnější kupovat oděvy z BIO bavlny, která je mnohem odolnější a vyžaduje méně vody.
Počíhejte si na certifikáty
Ekologicky vyrobené oblečení je vždy označeno příslušným certifikátem. Oblečení z e-shopu Flexinit se pyšní hned několika. Jedná se o celosvětově uznávané certifikace zaručující tu nejvyšší kvalitu a maximální ohled na životní prostředí.