Ženy, kolik vám stačí na přežití?

0

Ani v dnešní době není výjimkou, kdy rodina či jednotlivec žije z příjmů, které sotva stačí na pokrytí základních potřeb. Co znamená, když se řekne životní minimum? A o jaké dávky sociální pomoci si můžeme v těžké finanční situaci zažádat?

Kdo je na životním minimu

Životní minimum je minimální hranice finančních prostředků k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Tu upravuje zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu. Částka životního minima vychází z toho, zda se jedná o jednotlivce či například čtyřčlennou rodinu. Pro rok 2017 činí životní minimum pro jednu osobu 3410 Kč. Pokud vezmeme čtyřčlennou rodinu, kde jsou dvě děti, z toho jedno předškolní a jedno dítě ve věku 15 let, jejich životní minimum je stanoveno na částku 9850 Kč. Pokud má jednotlivec či rodina takový či menší příjem může si zažádat o dávku sociální pomoci. Těch je hned několik a mohou někdy i z větší části pokrýt například náklady na bydlení.

O co mohu žádat

Pokud jste se ocitli ve finanční tísni, může vám pomoci příspěvek na živobytí, který je někdy nazýván doplatkem do životního minima. Při posuzování nároku na tuto dávku sociální pomoci se vychází z celkových čistých příjmů. Ty se prokazují za poslední tři měsíce. Zvýhodněni jsou pracující před těmi, kteří jsou nezaměstnaní.

Druhou nejčastější pomocí v nouzi je příspěvek na bydlení. Ten se vypočítává hned podle několika kritérií. Záleží nejen na tom, kolik za bydlení měsíčně zaplatíte, ale také jestli, bydlíte ve svém či v nájmu, ale také záleží na velikosti obce. Pro představu lze uvést, že u čtyřčlenné rodiny, která se ocitla na životním minimu a za bydlení zaplatí 9000 Kč měsíčně, může činit příspěvek kolem 7 000 Kč.

Další z dávek sociální pomoci, která pomůže těm, kteří musí vyžít s minimálními financemi je mimořádná okamžitá pomoc v hmotné nouzi. Tato dávka je jednorázová a nemusí být vždy vyplácena ve formě peněžních prostředků, ale například i ve formě poukázek na jídlo. Tato hmotná pomoc je nejčastěji vyplácena při živelných katastrofách, na úhradu léků, na vzdělání nezaopatřených osob apod.

Tip pro vás: Maminky samoživitelky mají nárok nejen na porodné, ale i na přídavek na dítě. V obou případech je ale pro přiznání nároku příspěvků nutné, aby měla matka samoživitelka nižší příjem než 2,4násobek životního minima. Ten je odstupňován dle věku dítěte. Pro rodiče dětí mladších šesti let činí 500 Kč, do patnácti let 610 Kč a do 26 let 700 Kč.

Kam pro pomoc 

Ten, kdo se ocitl ve finanční tísni, se může obrátit na kontaktní pracoviště krajských poboček Úřadu práce ČR dle svého trvalého místa pobytu, kde mu úředníci přesně řeknou, o jaké a jak je možné o dávky sociální pomoci žádat.

Tip na závěr:

Nejvíce financí člověk spotřebuje právě na každodenní nákupy potravin. Buďme obezřetné a nakupujme za výhodnější ceny. Popozerajte si leták Kaufland, leták Lidl či Tesco a až pak se rozhodněte do kterého supermarketu vejdete. Na maličkostech se často rozkutálejí největší částky.

Autor

Komentáře k článku