Ačkoliv léto patří k oblíbenému ročnímu období – dovolená, moře, opalování, koupání, hry, procházky a vše se zdá být naprostou idylkou, sluneční paprsky mohou v nestřeženém okamžiku tuto pohodu narušit.
Ten, kdo už se někdy na sluníčku spálil, ví, že nejde o nic příjemného. Kůže zarudlá s puchýřky, sprchování pálí, dotek pálí, klepe s vámi zimnice. Fuj, prostě nic příjemného, po čem by člověk toužil. Mít snědou pleť a exotický nádech je sice fajn, ale nic se nemá přehánět. Během léta se dá chránit několika způsoby.
Nepřehánět s opalováním
Tvrdit vám, že se nemáte slunit a zalézt do stínu je asi zbytečné. Během opalování je nezbytné používat opalovací krém, mléko, olej, podle vašeho typu pokožky, tedy podle fototypu. Čím světlejší vlasy, oči, pokožka, tím silnější UV ochrana. Jestliže během pobytu na pláži chodíte často do vody, pak se nezapomínejte znovu nakrémovat. I voděodolné opalovací přípravky ztrácí svou schopnost.
Opalovací rozvrh
Jestliže se chcete vyloženě slunit a chytat bronz, pak si nastavte vždy určitý časový interval a opalujte se například 15 minut z přední strany a 15 minut z druhé strany. Pak si dopřejte 20 minut přestávky někde ve stínu. Místa, která jsou nejvíc náchylná ke spálení přikrývejte – ramena, dekolt, obličej.
Péče o pokožku po opalování
Nezapomínejte pečovat o svou pokožku i po opalování. Je důležité smýt opalovací přípravky, pot, prach, sůl z moře, chlór z bazénu a jiné nečistoty. Kůži při utírání nedřete, pouze použijte velmi savý materiál a nechte vlhkost vsáknout. Poté dopřejte pokožce hydratační kosmetickou péči. Mnohé pooplovací přípravky mají uklidňující účinky.
Lehký materiál
Máte-li v plánu procházku po pláži a víte, že už sluníčka bylo víc než dost, použijte lehoučký materiál, který vaši kůži přikryje. Ať už jde o plážové šaty s delším volným rukávem, vlající volnou tuniku nebo šátek, který se dá různě vázat. Rovněž nezapomínejte na pokrývku hlavy.