Nezřídka chtějí lidé začít běhat, aby zredukovali nadbytečná kila. Tady je důležité zmínit, že běh je nevhodnou pohybovou aktivitou pro obézní lidi či osoby s nadváhou. Při běhu totiž dochází k přetěžování kloubů v dolních končetinách.
Dalo by se říci, že při běhu se kontaktní síly rovnají trojnásobku hmotnosti. Při chůzi je to přibližně 1,8 x násobek hmotnosti. Běh rovněž představuje větší riziko zranění než při chůzi. Jestliže se vás nadváha netýká a jste rozhodnutí začít běhat, přinášíme pár užitečných rad, jak začít. Mimo vhodné obuvi a oblečení určitě pár rad uvítáte.
Začínáme s během
- Jako před každým cvičením, tak i před během je vhodné nejdříve se zahřát, aktivovat svaly a protáhnout tělo za pomocí protahovacích cviků.
- Jakmile máte tento krok splněn, přejděte nejdříve k desetiminutové rychlejší chůzi, poté zařaďte mírný běh na 10 až 20 minut, kolik zvládnete.
- Bude-li pro vás problém běžet celou dobu, pak střídejte běh a chůzi. Nikdy se nesrovnávejte s dalšími běžci, protože každý má jinou fyzičku, zdraví a trénuje po určitou dobu – najděte si svůj vlastní způsob a tempo, jež vám plně vyhovuje.
- Na konci opět zařaďte chůzi na 5 až 10 minut. Držte se signálů, které vám vysílá vlastní tělo, a nesnažte se strhat hned napoprvé.
- Po doběhnutí do cíle opět proveďte protahovací cvičení, které zabere tak 5 minut.
- Na běhání si nezapomeňte vzít i pití – ideálně čistou vodu.
Jak často běhat?
Snažte se dostat na běh trvající minimálně půl hodiny 3x do týdne. Pro někoho to nebude vůbec žádný problém, jinému to bude chvíli trvat, než se dostane do kondice. Také záleží, zda bude běh jedinou pohybovou aktivitou nebo jestli jej budete kombinovat s jiným cvičením.
Jak si běh zpříjemnit?
Aby vás běhání bavilo, stáhněte si do sluchátek oblíbenou hudbu. Měla by vás povzbudit a udržet v nějakém rozumném tempu. Takže ne žádné pomalé písničky nebo naopak přílišnou divočinu. Na internetu najdete už přímo alba s hudbou určenou na běh.