Pampeliškový med je vynikající – chutný, vysoce terapeutický, má detoxikační efekt. Je řidší než klasický med včelí, proto se v některých literaturách uvádí jako pampeliškový sirup. Jeho příprava není vůbec náročná. Budete ale muset navštívit louku a nasbírat si několik květů pampelišky.
Pampeliška je rostlina, která má velký lékařský význam. Jako lék ji můžeme používat v několika různých formách: med, čaj, tinktury, tonikum, mast, masážní olej, a další.
Mezi zdravotní přínosy pampelišky patří úleva od poruchy jater, cukrovky, močových cest, akné, žloutenky, rakoviny a anémie. Je bohatá na vitamín A, C, železo a vápník, proto je součástí velkého množství léčiv. Pampeliškový med detoxikuje játra a čistí krev.
Příprava pampeliškového medu
300 g květů pampelišek nasbíráme pokud možno ráno. Přebereme je a odstraníme všechen malý hmyz. Poté je dáme do studené vody – na pět minut, aby všichni brouci a nečistoty odplavaly. Poté je přebereme, natrháme a dáme je do velkého kastrolu. Zalijeme je litrem vody. Pomalu zahříváme (nesmíme dosáhnout bodu varu!), poté vypneme a necháme přes noc stát. Všechny květy by měly být pod vodou – použít můžeme poklici naruby, abychom květy natlačili pod vodní hladinu.
Druhý den přecedíme přes plátno – květy pořádně vymačkáme. Šťávu opět zahřejeme na nejnižší teplotu. Přidáme 900 gramů cukru a citronovou šťávu z půlky citronu. Vaříme, dokud nedosáhneme požadované hustoty (opět bod bodem varu). Dáme do lahví a skladujeme v lednici.
Použití pampeliškového medu
Pampeliškový med detoxikuje játra a čistí krevní řečiště. Měly bychom ho používat co nejčastěji – nejen do čaje, ale také na palačinky, jako sirup (ředíme ho s vodou v poměru jeden díl sirupu a šest dílů vody).
Lidové užívání pampeliškového medu
Původní americké kultury používali tento med k léčbě žaludečních potíží, ledvin a srdce.
Čínská medicína kombinovala pampelišku s dalšími bylinkami k léčbě trávení a problémy s dělohou, prsy a plícemi.